Wideorejestrator a prawo – gdzie nie wolno używać i wideorejestrator policyjny

0
3.7/5 - (3 votes)

Wideorejestrator lub inaczej kamera samochodowa to urządzenie, które od dawna służy pomocą kierowcom na całym świecie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat również w Polsce znacząco zyskały na popularności. Ta niepozorna mała skrzyneczka może okazać się zbawieniem w momencie stłuczki. Dzięki niej również nie musimy się obawiać o nasze auto zostawiając je na parkingu. Jeżeli cokolwiek się z nim stanie nasza kamera pozwoli nam szybko znaleźć sprawcę. Jeżeli już dokonaliście zakupu wideorejestratora mamy dla was kilka praktycznych porad dzięki którym unikniecie frustracji i problemów. Przeczytajcie więc  uważnie

Gdzie nie wolno używać kamer samochodowych -widoerejestrator w Niemczech, w Czechach i na Słowacji 

Z wizytą w sąsiednich krajach gdzie nie wolno używać wideorejestratorów

Choć kamera samochodowa jest z całą pewnością użyteczna to musimy pamiętać o tym, że nie wszędzie jest legalna. Unia Europejska do dziś niestety nie stworzyła spójnych przepisów obejmujących wszystkie państwa członkowskie. Oznacza to, że wybierając się za granicę musimy zapoznać się z lokalnym prawem dotyczącym wideorejestratorów by uniknąć nieprzyjemności. Omówimy tu dwa przypadki naszych sąsiadów Niemiec i Czech oraz na Słowacji jako że są to miejsca w które samochodami Polacy udają się najczęściej. Wideorejestrator w Niemczech nie jest całkiem zabroniony, ale możliwość jego stosowania jest mocno ograniczona. Nie można używać go ,,trwale” co oznacza, że nagrywanie w trakcie postoju będzie już potraktowane jako wykroczenie. Należy więc pamiętać, że parking jest jednym z miejsc gdzie wideorejestrator jest zabroniony i wysiadając z samochodu musimy go wyłączać. Przepisy są też dość niespójne jeśli chodzi o nagrania z kolizji. Według ustaleń Niemieckiego Sądu Najwyższego każdy przypadek użycia wideorejestratora musi być rozpatrywany indywidualnie. W praktyce oznacza to, że posiłkując się nagraniem możemy zostać ukarani grzywną, a sam materiał nie będzie dopuszczony jako dowód w sprawie. Najlepiej więc wspierać się nagraniem z kamery jedynie przy poważnych kolizjach gdzie ujęcie sprawcy jest priorytetem. Dużo gorzej prezentuje się sytuacja na Słowacji. Wideorejestratory są tam surowo zabronione, ponieważ tamtejsze prawo zabrania umieszczania na przedniej szybie jakichkolwiek urządzeń ograniczających widoczność kierowcy. Za posiadanie kamery samochodowej możemy zostać ukarani mandatem o wysokości nawet 10 000 euro!. Pamiętajcie więc by przed wyjazdem zdemontować swoje urządzenie. Wideorejestrator w Czechach jest objęty przepisami identycznymi jak w Polsce. Jest to jedyne z trzech omawianych miejsc do których możemy udać się bez obawy o karę. Przeczytajcie więcej o wideorejestratorach w Europie Teraz gdy wiecie już jak postępować pozostaje ci już jedynie obejrzeć nasze wideorejestratory. Tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Wideorejestrator policyjny i mandat z wideorejestratora – co musisz wiedzieć 

Mandat z wideorejestratora co musisz wiedziećWideorejestrator policyjny to temat który spędza kierowcom sen z powiek. Czy policja może korzystać z kamer samochodowych? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. 
Funkcjonariusz policji na podstawie art. 129, ust. 2, pkt 9 i 9a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawa o Ruchu Drogowym uprawniony jest do używania przyrządów kontrolno-pomiarowych oraz urządzeń rejestrujących. Oznacza to, że korzysta on z kamery samochodowej w pełni legalnie co nie oznacza, że robi to właściwie. Wideorejestrator w policji używany jest głównie przy przekroczeniu prędkości. Pomiar taki jest niedokładny, gdyż kamera podaje prędkość pojazdu w którym jest zainstalowana, a nie tego który nagrywa. Aby więc nagrać sprawcę funkcjonariusze sami muszą popełnić wykroczenie i przekroczyć prędkość. Jest to szczególnie istotne w chwili gdy policja ściga nas nieoznakowanym samochodem co oznacza, że nie posiada specjalnych uprawnień pozwalających jej działać w takich sytuacjach. Pamiętajcie więc, że mandat z wideorejestratora nie powinien być przez nas przyjmowany, a jeśli jest wystawiany przez policjantów po cywilnemu w nieoznakowanym samochodzie powinniśmy to zgłosić innym funkcjonariuszom w odpowiednim umundurowaniu. Koniecznie przeczytajcie jak postępować z mandatem z wideorejestratora

Mamy nadzieje, że dzięki naszym wskazówkom twoja kamera samochodowa będzie ci służyła przez wiele lat nie sprawiając ci przy tym żadnych problemów. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here